The Loop, czyli wielka pętla beskidzka to nowy szlak w polskich Beskidach, który jako pierwszy spośród długodystansowych szlaków w kraju, zaczyna i kończy się w tym samym punkcie- w Bielsku- Białej. Trasa przechodzi przez najbardziej malownicze szczyty i szlaki Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego i już teraz śmiało można powiedzieć, że będzie to z pewnością duża atrakcja dla całego regionu.
The Loop w liczbach to ponad 215 km długości, około 11 000 m przewyższenia oraz 8-10 dni wędrówki, jako średni czas przejścia szlaku. Trasa została wytyczona w oparciu o istniejące już szlaki górskie. Podczas jej przejścia napotkamy liczne schroniska PTTK, które posłużyć mają jako baza noclegowa, ale i miejsce na posiłek i odpoczynek. Dzięki temu szlak można przejść „na lekko”, bez zabierania ze sobą zapasu jedzenia czy też namiotu i śpiwora.
Jak podają pomysłodawcy, wstępny przebieg trasy to:
Bielsko- Biała Polana pod Dębowcem – Szyndzielnia – Klimczok – Błatnia – Brenna – Równica – Czantoria – Soszów – Wielki Stożek – przełęcz Kubalonka – Barania Góra – Węgierska Górka – Abrahamów – Rysianka – Pilsko – Mędralowa – Babia Góra – Jałowiec – Hucisko – Wielki Gibasów Groń – Przełęcz Kocierska – Żar – Czupel – Magurka Wilkowicka – Kozia Góra – Szyndzielnia – Dębowiec.
Oznacza to cały szereg schronisk górskich przez które przechodzić będą turyści przemierzający The Loop: Schronisko PTTK na Szyndzielni, pod Klimczokiem, na Błatniej, na Równicy, pod Soszowem, na Stożku, Przysłop pod Baranią Górą, stacja turystyczna Abrahamów, schronisko na Rysiance, na Hali Miziowiej, baza namiotowa Głuchaczki, schronisko na Markowych Szczawinach, chata Adamy, Gibasówka, schronisko na Magurce Wilkowickiej i na Koziej Górze.
Wielka beskidzka pętla ma za zadanie konkurować nie tylko z polskimi szlakami takimi jak Główny Szlak Beskidzki, Szlak Orlich Gniazd czy Główny Szlak Sudecki, ale i z zagranicznymi propozycjami jak GR 20 na Korsyce lub Alta Via 1. Stąd pomysł na angielską nazwę The Loop, która ma przyciągać turystów również z zagranicy. Wszystko po to, aby pokazać piękne walory przyrodnicze Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego oraz, aby pomóc w zachowaniu dziedzictwa kulturowego i krajobrazowego Beskidów i Żywiecczyzny.
Uroczyste otwarcie szlaku zaplanowane jest na 27 maja 2023 r. Tego dnia zostanie zorganizowana w Bielsku- Białej impreza podróżniczo- górska. Oczywiście już teraz można wyruszyć na szlak i zmierzyć się z The Loop. Za jego przejście przewidziana jest specjalna odznaka. Szlak powstaje z inicjatywy miasta Bielska- Białej we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną Beskidy i PTTK.
W kolejnych wpisach i artykułach przeczytacie o tym jak przygotować się do przejścia The Loop, co zapakować do plecaka i jak wygląda szczegółowy przebieg trasy. Relacja ze szlaku wkrótce.
beskid mały Beskid Śląski beskid żywiecki Beskidy szlak szlak dłudostynsawo the loop