Wystarczy tylko przejechać za granicę polsko- czeską, na przykład w Cieszynie, żeby poznać zupełnie inny Beskid, Beskid Śląsko- Morawski. Jeżeli zatem zwiedziliście już Beskidy po polskiej stronie i chcecie zobaczyć co ciekawego dzieje się u naszych południowych sąsiadów, to dobrze trafiliście.
Beskid Śląsko- Morawski
Beskid Śląsko- Morawski to najdalej na zachód wysunięta część Beskidów Zachodnich. Co ciekawe, jeszcze do roku 1968 zaliczany był on do Beskidu Śląskiego. Obecnie jest to odrębne pasmo w większości położone na terenie Czech. Jego najwyższym szczytem jest Łysa Góra (1324 m n.p.m.) i to ona zazwyczaj jest celem większości turystów przyjeżdżających po raz pierwszy w ten rejon. Inne popularne szczyty Beskidu Śląsko- Morawskiego to Smrek (1276 m n.p.m.), Kniehynia (1256 m n.p.m.), Malchor (1219 m n.p.m.), Diabelski Młyn (1206 m n.p.m.) czy też Radhoszcz (1129 m n.p.m.). Kraina ta, poza licznymi szlakami turystycznymi, rowerowymi i narciarskim to również klimatyczne schroniska górskie oferujące przepyszną regionalną kuchnię, górskie miasteczka wypełnione zabytkami i ciekawymi muzeami, wyciągi krzesełkowe funkcjonujące cały rok, wieże widokowe i ścieżki w koronach drzew oraz interesujące legendy i podania opisujące Kraj Śląsko- Morawski. Poniżej znajdziecie propozycję kilku miejsc i szlaków, które pozwolą na bliższe zapoznanie się z Beskidem Śląsko- Morawskim i być może zachęcą do jeszcze głębszego penetrowania tej części Czech.
Schroniska w Beskidzie Śląsko- Morawskim
Na starcie polecam Wam schronisko Prašivá, znajdujące się na polanie szczytowej Małej Praszywej 707 m n.p.m.). Historia schroniska sięga początku XX wieku, kiedy to rozkwitał w Czechach ruch turystyczny. Szczyt Małej Praszywej popularny był wśród pielgrzymów wędrujących do kościoła św. Antoniego Padewskiego. To oraz chęć wyhamowania niemieckiej ekspansji organizacji turystycznej Beskidenverein, która budowało kolejne schroniska w Beskidach, zdecydowało zapewne o utworzeniu czeskiego schroniska w tym miejscu. Początkowo inwestycję przerwał wybuch pierwszej wojny światowej. Dopiero po powstaniu Czechosłowacji powrócono do tematu budowli, która ostatecznie otworzyła się w październiku 1921 roku.
Ten klimatyczny, drewniany domek z charakterystyczną wieżą widokową, oferuje poza noclegami przepyszną lokalną kuchnię. Szczególnie polecam Wam borůvkové knedlíky popijane dużą ilością kofoli (wskazane w upalne letnie dni). Po skosztowaniu tutejszych smakołyków, warto podejść do pobliskiego kościoła św. Antoniego Padewskiego, wybudowananego w 1640 roku. Inicjatorem budowy był hrabia Jerzy z Oppersdorfu. Według legend chciał on w ten sposób podziękować za ocalone życie. Wszystko działo się w trakcie polowania, kiedy to na hrabiego szarżował ranny jeleń. W porę zareagował jego służący, który zwierzę zastrzelił. Z niewielkiej polanki za kościołem odsłania się ciekawy widok na najwyższe szczyty pasma, w tym na Łysą Górę. Do Chaty Prašivá najszybciej dostać się można z miejscowości Vyšní Lhoty- szlakiem żółtym (około godziny marszu) lub czerwonym (również około godziny marszu).
Innym interesującym punktem na mapie tego pasma, jest Chata Skalka położona nieopodal granicy czesko- słowackiej na stokach góry Skałka (932 m n.p.m.). Ten okazały budynek powstał w 1928 roku z inicjatywy niemieckiej organizacji turystycznej Beskidenverein. Był on odpowiedzią na czechosłowackie schronisko pod Wielkim Połomem otwarte w 1924 roku (obecnie stoi tu nowy obiekt z wieżą widokową- Čerchlaný Beskyd). Po drugiej wojnie światowej obiekt był zarządzany przez różnego rodzaju organizacje zajmujące się kulturą fizyczną. Dopiero w 1991 roku powrócił w ręce turystów. Był jednak w opłakanym stanie, toteż przez chwilę centralne władze Klubu Czeskich Turystów rozważały jego sprzedaż. W wyniku sprzeciwu beskidzkiego oddziału klubu, pomysłu zaniechano i rozpoczęto generalny remont. W 1998 roku budynek częściowo zniszczył pożar i dopiero w 2002 roku udało się obiekt ponownie otworzyć.
W Chacie Skałka macie okazję skosztować kuchni regionalnej, ale z widocznymi wpływami ze strony słowackiej. Ja postawiłem na bryndzové halušky (kluseczki okraszone bryndzą i skwarkami) oraz cesnakovą polievkę, czyli zupę czosnkową. Wycieczkę na Skałkę warto połączyć z przejściem przez widokowa Severkę (957 m n.p.m.) oraz Čerchlaný Beskyd (945 m n.p.m.) z wieżą widokową. Moja propozycja trasy w tej okolicy:
Start: Dolní Lomná – za szlakiem niebieskiem a następie bez znaków, drogą stokową pod szczyt Wielkiego Połomu – szlakiem czerwonym na Wielki Połom – dalej czerwonym na Čerchlaný Beskyd – i przez Severkę aż do Chaty Skalka – powrót szlakiem niebieskim do punktu startu lub wyciągiem krzesełkowym i drogą.
Pustevny
Przełęcz Pustevny (1018 m n.p.m.) to jedno z bardziej popularnych miejsc w Beskidzie Śląsko- Morawskim. Sama przełęcz zlokalizowana jest pomiędzy szczytami Radhošť (1129 m n.p.m.) i Tanečnice (1084 m n.p.m.). Najszybciej dotrzeć można tu kolejką krzesełkową z Trojanovic lub szosą z miejscowości Postředni Bečva. Nazwa Pustevny odnosi się do pustelni, która powstała w połowie XVIII wieku w pobliżu kapliczki na górze Radhošť.
Przede wszystkim turystów przyciąga na przełęcz Stezka Valaška- wieża widokowa i ścieżka w koronie drzew zakończona szklanym balkonem zawieszonym kilkadziesiąt metrów nad lasem (tylko dla odważnych). Jak chwalą się nasi sąsiedzi, jest to najbardziej wysunięty szklany balkon bez stalowej poręczy w Europie. Wysunięcie wynosi 7 metrów a odległość do ziemi ponad 30. Widoki stąd zapierają dech w piersi. Widać wyraźnie grzbiety górskie Beskidu Śląsko- Morawskiego, pasmo Javorníka czy też dolinę Frenštát. Szlak w koronie drzew to zabawa zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Ci młodsi mogą dodatkowo skorzystać z licznych trampolin, drabinek linowych, ścianek wspinaczkowych oraz tuneli siatkowych. Starsi natomiast mają okazję na chwilę przenieść się w dalekie Himalaje, dzięki wiszącemu mostu ozdobionemu dziesiątkami flag tybetańskich oraz oczami buddy. Długość mostu to 150 m. Na ścieżce, tuż przed wejściem znajduje się również chodnik sław, gdzie swoje dłonie odbili znani i ważni ludzie urodzeni na Śląsku Morawskim oraz w Zlińskim Kraju. Znajdziemy tu profile dłoni: Richarda Konkolskiego- żeglarza i podróżnika, który trzy razy samotnie opłynął ziemię, Karela Lopraisa- rajdowca samochodowego, sześciokrotnego zwycięzcy wyścigu Paryż- Dakar, Helent Zeťovej- znanej czeskiej piosenkarki, Milana Baroša- piłkarza, który poza czeskimi klubami grał również w Wielkiej Brytanii, Turcji oraz we Francji oraz Richarda Krajčo- aktora i piosenkarza znanego z występów w zespole Kryštof.
Ścieżka jest dostosowana do zwiedzania przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, można tu również wejść z psem (na smyczy i w kagańcu). Bilety dostępne są na stronie internetowej obiektu lub w kasie na miejscu. Godziny otwarcia atrakcji zależne są od pory roku i zawsze warto sprawdzić je wcześniej na stronie internetowej.
Przełęcz Pustevny to również kilka schronisk i restauracji, w tym ta najbardziej okazała- Libušin. Poza wyśmienitą kuchnią zachwyca ona przede wszystkim oryginalną architekturą i wnętrzem. Budynek w stylu secesji ludowej zaprojektował słowacki architekt Dušan Jurkovič, którego znać możecie między innymi z projektów cmentarzy z okresu pierwszej wojny światowej na Rotundzie oraz przełęczy Małastowskiej w Beskidzie Niskim. Restauracja jak i przylegające do niej schronisko Maměnka wzniesione zostały w latach 1897- 1899.
Z Pustevnego bardzo blisko na szczyty Radhošť i Radegast. Na pierwszym z nich stoi kaplica św. Cyryla i Metodego, natomiast na drugim- posąg pogańskiego boga Radegasta- symbolu całego kraju śląsko- morawskiego.
Moja propozycja wycieczki w tej okolicy:
Start: wieś Trojanowice (parking pod kolejką krzesełkową) – zielonym a następnie niebieskim szlakiem na Radhošť – dalej wzdłuż grzbietu za niebieskimi znakami przez Radegast aż na Pustevne- zejście za znakami niebieskimi do punktu startu.
Resort w Bile
Resort w Bílé to obiekt całoroczny, gdzie zimą poszaleć można na nartach a latem- pieszo, na rowerze albo w parku atrakcji dla dzieci z licznymi huśtawkami, dmuchanymi zamkami i karuzelami. Zimą na narciarzy czeka tu kolejka linowa (czynna cały rok) oraz codziennie przygotowane trasy zjazdowe, dostępne również nocą. To idealne miejsce do nauki jazdy, dzięki rodzinnym i łagodnym trasom niebieskim, ale i dla bardziej doświadczonych narciarzy, którzy swoich sił mogą spróbować na zawodowych trasach FIS. Ośrodek składa się z trzech czerwonych tras zjazdowych, czterech łagodnych niebieskich oraz dziesiątek zboczy do nauki jazdy na nartach jak i snowpark. Długość tras waha się od 300 do 1100 metrów. W okolicy znajduje się również kilka tras biegowych przygotowanych z myślą o miłośnikach narciarstwa biegowego. Na miejscu działa również szkółka narciarska oraz wypożyczalnia.
W górnej części ośrodka, na szczycie Zbójnickiej czeka na Was piękny punkt widokowy, z bardzo niecodzienną „lunetą” zwaną Zbojnicką Kukáką wykonaną ze starego pnia drzewa. Podziwiać stąd można pobliską Łysą Górę, ale i inne szczyty Beskidu Śląsko- Morawskiego- Smrk, Trojačka, Kněhině. Tu również macie okazję zrobić sobie romantyczne zdjęcie w serduszku (okazując w ten sposób swoją miłość do Beskidów) oraz skorzystać z jednej z tras zjazdowych typu single track. Osoby bardziej wymagające i potrzebujące większej ilości ruchu, zapraszam na graniczny szczyt Bobek (871 m n.p.m.) z ciekawą panoramą zarówno na czeskie jak i słowackie Beskidy. Co ciekawe, Bobek znajduje się w zestawieniu Wielkiej Korony Beskidów jako najwyższy szczyt Klokočovskiej hornatiny (część Beskidu Śląsko- Morawskiego wysunięta najdalej na południe). Przechodząc przez Bobek oraz Lukovice (898 m n.p.m.) można zatoczyć ciekawą pętle wokół całego ośrodka.
Po wycieczce, czy to pieszej, rowerowej lub narciarskiej, warto odpocząć w Bíléj, w jednej z tutejszych restauracji lub barów. W miasteczku znajduje się również zabytkowy, drewniany kościół św. Fryderyka postawiony w latach 1873- 1875, którego styl i bryła inspirowane są drewnianymi kościołami skandynawskimi. Ciekawy jest również Arcybiskupi pałac myśliwski, który obecnie służy jako hotel.
Miasto Stramberk
Štramberk to niewielkie, ale bardzo urokliwe, górskie miasteczko położone w północno- zachodniej części Beskidu Śląsko- Morawskiego. Wąskie uliczki wypełnione są tutaj drewnianymi i malowniczymi chatkami, w otoczeniu których warto dłużej pospacerować. Domki zostały postawione według tradycyjnej metody opartej na konstrukcji zrębowej. Uliczki zaprowadzą nas do centrum, czyli prostokątnego rynku o pochyłej płycie (położonego na stoku wzgórza). Tu z kolei odnajdziemy zespół murowanych domów o cechach późnobarokowych i klasycystycznych, jak również barokowy kościół pw. św. Jana Nepomucena wybudowany w latach 1721- 1723. Nieopodal kościoła zlokalizowane jest muzeum Zdeňka Buriana- znanego malarza, który na świecie zasłynął dzięki swoim dziełom o tematyce prehistorycznej i podróżniczej.
Drugim wartym uwagi muzeum jest Šipka- muzeum poświęcone geologii i archeologii. Najpierw jednak warto odwiedzić jaskinię Šipka, znajdującą się na zboczach góry Kotouč (około 1 km od centrum miasta). Jest to jaskinia krasowa zbudowana z wapieni wieku jurajskiego. Ma długość 45 m, a na jej zboczach odnaleźć można interesujące formy naciekowe. Miejsce to zasłynęło przede wszystkim dzięki kluczowym odkryciom jakie w nich dokonano. Poza wieloma wyrobami krzemiennymi i śladami ognisk odnaleziono tu szczątki zwierząt: niedźwiedzia jaskiniowego, mamuta, nosorożca, konia i renifera. Najważniejszym znaleziskiem pozostaje jednak fragment żuchwy neandertalskiego dziecka.
Najbardziej charakterystycznym punktem Štramberka są ruiny zamku oraz cylindryczna wieża Trúba. Zamek powstał w końcu XIII wieku. Pięć wieku później część nieużywanego obiektu zawaliła się, a pozostałe fragmenty z wyjątkiem wieży rozebrano. W latach 1901- 1903 wieżę odnowiono i przystosowano jako punkt widokowy dla licznie przybywających w te okolice turystów. Do dziś podziwiać można z wieży piękne widoki przede wszystkim na miasteczko, ale i na okoliczne beskidzkie pasma i szczyty.
Pobliskie szlaki i ścieżki spacerowe zaprowadzą nas do kolejnego punktu widokowego jakim jest Bílá hora (557 m n.p.m.). Na jej szczycie znajduje się interesująca wieża widokowa o wysokości 43 metrów. Jej kształt symbolizuje strukturę DNA a uroczyste otwarcie obiektu nastąpiło w październiku 2000 roku. Przy dobrej widoczności widać stąd pobliskie Beskidy, Jesioniki i miasto Ostrawę. Wstęp na wieżę jest płatny (tylko gotówka) a sama konstrukcja czynna jest od maja do października w godzinach 9- 18. Na Białą Górę można dotrzeć za niebieskim szlakiem prowadzącym od zamku, a powrócić do miasteczka za ścieżką znaków zodiaku tuż obok nieczynnego kamieniołomu wapiennego.
Na pamiątkę ze Štramberka warto wybrać uszy sztramberskie, czyli sławny produkt cukierniczy z lekkiego, piernikowego ciasta w kształcie rożka. Według legendy, tradycja pieczenia uszów zrodziła się po najeździe tatarów na okolice miasta w 1241 roku. Mieszkańcy skryli się na wzgórze i spuścili na wroga wodę ze zbiornika, zatapiając w ten sposób obóz najeźdźcy. Gdy wrócili do miasta odnaleźli worek wypełniony odciętymi uszami niewiernych, które miały być wysłane tatarskiemu chanowi jako dowód zwycięstwa.
Muzeum ciężarówek Tatra
Fani motoryzacji koniecznie powinni zajrzeć do miasta Kopřivnice, gdzie znajduje się Muzeum Tatry. Na powierzchni ponad 5000 m2 możecie zapoznać się z całą historią tej marki, która uznawana jest za jednego z najstarszych producentów pojazdów na świecie. Jej początki sięgają 1850 roku, kiedy to Ignác Šustala otworzył warsztat produkujący bryczki konne. W 1881 roku firma poszerzyła działalność o budowę wagonów kolejowych, a w 1897 powstał tutaj pierwszy samochód osobowy. W latach 20. XX wieku Tatra zaczęła produkować zaawansowane technicznie samochody ciężarowe i osobowe. Firma funkcjonuje do dziś a w swoim dorobku ma również czechosłowacki szybki pociąg Slovenská strela.
Wystawa w muzeum podzielona jest na czternaście stref tematycznych uporządkowanych pod względem lat produkcji oraz rodzaju pojazdów. Zobaczycie tu jeden z pierwszych powozów jakie warsztat wypuścił na ulicę- Mylord oraz ponad 80 samochodów dostawczych, w tym eksponaty sprzed drugiej wojny światowej. Nie brakuje również samochodów osobowych, pojazdów specjalnych i wyścigowych oraz ekspozycji silników, podwozia oraz elementów typu układy napędowe czy zawieszenia. Prezentowane są tu nawet auta strażackie, wojskowe, autobus oraz samolot. Muzeum znajduje się w zrekonstruowanej hali dawnej odlewni, którą firma Tatra Trucks wraz z terenem podarowała miastu.
Adres muzeum:
Husova 1326/13
742 21 Kopřivnice
Godziny otwarcia:
Październik- kwiecień: wtorek- niedziela 9 – 16
Maj- wrzesień: wtorek- niedziela 9- 17
W drugiej części artykułu zachęcam Was do zapoznania się z atrakcjami, jakie czekają na Was po polskiej stronie pogranicza polsko- czeskiego w województwie śląskim. Wpis powstał we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną Beskidy.
Projektu pn. „Pogranicze Śląsko – Morawskie / Slezsko – Moravské poraniona” , nr rejestracyjny: CZ.11.2.45/0.0/0.0/18_030/ 0001875 dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.
🇨🇿
Pohraničí
Odkryj pohraničí Moravskosleszké. Stačí pouze překročit za Polsko-Českou hranici, například v Těšíně, aby jsi poznal úplně jinou stranu Beskyd, Moravskoslezský Beskyd. Jestliže, jste již navštívili polské Beskydy a chcete se podívat co zajímavého je u Našich severních sousedů, jste na správném místě!
Moravsko-sleszké Beskydy
Moravskoslezské Beskydy jsou nejzásadnější část západních Beskyd. Co je zajímavé? Ještě v roce 1968 patřil k Sleszkému Beskydu (PL). Všeobecně je to samostatné pásmo z většiny položené na území České republiky. Jeho nejvyšší štít je Lysá hora – (1324m. n. m.). A právě ona je cílem většiny turistů navstěvujících právě tento region. Jiné populární štíty Moravskoslezských Beskyd je vrchol Smrk – (1276 m. n. m.), Kněhyně – (1256 m. n. m.), Čertův mlýn – (1206 m. n. m.) nebo také Radhošť – (1129 m. n. m.). Tato krajina je plná cyklistických, turistických a lyžařských tras. Rovněž jsou zde horské chaty nabízející velmi chutné regionální jídla, horská městečka plné památek a zajímavých muzeí. Lanovky, které fungují celoročně, vyhlídkové věže a slezsky v korunách stromů a také zajímavé legendy a pověsti popisující Moravskoslezský kraj. Níže najdete nabídku několika míst a cest, které Vás blíže seznámí s Moravskosleszkými Beskydy. A možná Vás vtahnou do ještě hlubšího objevení této části Čech.
Přechod Beskyd
Na začátek Vám doporučuji horskou chatu na Prašivé, nacházející se v místě vrcholu Malá Prašivá (707 m. n. m.). Historie této horské chaty sahá do 20. století, kdy v České republice rozkvétal turistický ruch. Štít Malé Prašivé byl populární pro věřící putující do kostela Sv. Antonína Padevského. Chuť zastavit německou, cestovní expanzi turistické organizace Beskidenverein, která stavěla další turistické chaty v Beskydech, rozhodla se postavit horskou chatu v tomto místu. Prvotní investici zastavil začátek první světové války. Teprve po povstání Československa se k výstavbě znovu vrátili. Která se finálně uskutečnila v říjnu 1921. Tento charakteristický dřevěný dům s typickou výhlídkovou věží. Nabízí mimo možnosti přespání i výbornou regionální kuchyň. Především Vám doporučuji borůvkové knedlíky s velkou dávkou Kofoli (Doporučené v horkých, letních dnech). Po ochutnání zdejších pochutinek stojí za to navštívit blízký kostel Sv. Antonína Padevského postaveného v roce 1640. Iniciátorem stavby byl hrabě Jiří z Oppersdorfu. Podle legendy chtěl tímto způsobem poděkovat za zachránění svého života. Všechno se zde odehrávalo ve smyslu lovectví, kdy na hraběte zaútočil zraněný jelen. Ve správný čas na tuto skutečnost zareagoval jeho služebník, který zvíře zastřelil. Z malé polany za kostelem se nabízí zajímavý pohled na nejvyšší štíty tohoto regionu, rovněž na Lysou horu. Do chaty Prašivé je možné se nejrychleji dostat z místa Višní lhoty. (žlutou trasou cca 1 hodina chůzi) nebo červenou trasou se stejnou dobou chůze.
Jiným zajímavým bodem tohoto regionu je horská chata Skalka položená na Česko – Slovenské hranici na úbočí hory Skalka (932 m. n. m.). Tato zajímavá budova byla postavena v roce 1928 z iniciativy německé organizace Beskidenverein. Byla to reakce na Československou horskou chatu Pod Velkym Polomem v roce 1924 (Stojí zde nový objekt s vyhlídkovou věží Čerchlaný Beskyd). Po druhé válce světové byl objekt veden přes různé organizace, které se zajímaly o tělovýchovu. Teprve v roce 1991 se navratil do rukou turistů. Objekt byl ve špatném stavu. Klub českých turistů přemýšlel o jeho prodeji. Z výsledného nesouhlasu Beskydského odboru se tento objekt neprodal a došlo ke generální rekonstrukci. V roce 1998 část budovy zničil požár a teprve v roce 2002 se povedlo objekt opět otevřít. V chatě Skalka máte možnost ochutnat regionální kuchyň s možností ochutnat i slovenskou kuchyni. Ja jsem se rozhodl dat si bronzové halušky společně s česnekovou polívkou. Výlet a Skalou je možné spojit s přechodem k vyhlídkové Severce (957 m.n.m) nebo Čerchlaný Beskyd s výškou (945 m. n. m.) s vyhlídkovou věží. Moje nabídka tras v teto lokalitě:
Start: Dolní Lomná po modré stezce a dále bez turistického značení cesty, úbočím pod štítem Velkého Polomu – červenou cestou směrem na Velký Polom- dále červenou drahou na Čerchlaný Beskyd – dále přes Severku až do horské chaty Skalka – návrat je možný modrou trasou do počátečního bodu startu nebo lanovou drahou a cestou.
Pustevny
Sedlo Pustevny (1018 m.n.m.) je jedno z nejpopulárnějších míst. Samotné sedlo je umístěno mezi štíty vrcholu Radhošť (1129 m. n. m.) a vrcholem Tanečnice (1084 m. n. m.) Nejrychleji je možné zde dorazit lanovou drahou z Trojanovic nebo cestou z výchozího bodu v městě Prostřední Bečva. Název Pusteven se odvozuje od poustevnické chatrče, která byla postavena v 18. století v blízkosti kapličky na hoře Radhošť. Především turisty přitahuje na sedlo stezka Valaška s vyhlídkovou věží a dále stezka v Korunách stromů zakončená proskleným Ski-walkem zavěšeným několik metrů nad lesem (Pouze pro odvážné). Jak se chválí Naší sousedé je to nejvíce vysunutý skleněný balkon bez ocelového zábradlí v Evropě. Vysunutí je 7 metrů s vysokostí 30 metrů od země. Výhledy z tohoto místa vyrážejí dech. Je zde vidět velmi výrazně hřbety Sleszkomoravských Beskyd, region Javorníku nebo také údolí Frenštat. Cesta v Korunách stromů je zábava pro dospělé i děti. Ti mladší mohou využít zdejších trampolín, lanových žebříku a horolezeckých stěn nebo síťových tunelů. Starší mají možnost přenést se do vzdálených Himaláí, díky vysícímu mostu ozdobného desítkami Tibetských vlajek a očích Buddhy. Délka mostu je 150 metrů. Na stezce se nachází rovněž chodník slavných osobností, kde své dlaně otlačili známý i vážní lidé narození v Sleszkomoravském a Žilinském kraji. Nachází se zde otlačené dlaně Richarda Konkolského mořeplavce a cestovatele -, který 3x sám obeplul celou Zemi, Karla Lopraize řidiče závodního vozu, který 6x vyhrál Rally Paris Dakar, Heleny Zeťové známé české zpěvačky, Milana Baroše, fotbalosty, který mimo české kluby hral také ve Velké Británii, Turecku a Francii nebo Richarda Krajča- herce a zpěváka ze skupiny Krištof. Stezka je přizpůsobena i pro osoby s tělesným postižením. Je zde taky možné toto místo navštívit s pejskem (S voditkem a košíkem). Vstupenky jsou dostupné na internetových stránkách nebo u kase přímo ma místě. Otevírací hodiny záleží na ročním období a vždy je potřeba kontroly na internetových stránkách.
Sedlo Pustevny je několik horských chat a restourací přičemž ta největší je Libušín. Mimo výbornou kuchyně okouzlí především originální architekturou a interiérem. Budova je stylu lidové secese, kterou projektoval slovenský architekt Dušan Jurkovič, kterého můžete znát i z projektování hřbitovů období 1. světové valky na Rotundě. Malástovská v nízkých Beskydech. Restourace a horská chata Maměnka byly postaveny v roce 1897-1899. Z Pusteven jsou blízko štíty Radhošť a Radegast. Na prvním z nich stojí kaple Sv. Cirila a Metoděje a na druhem místě socha pohanské boha Radegasta – symbol celého Moravskoslezského kraje.
Moje nabídka výletu v této oblasti:
Start: Ves Trojanovice (parking pod lanovou dráhou) – zelenou cestou a dále po modré dráze na Radhošť – dále vzhůru k hřbetu za modrymi znaky přes Radegast až k Pustevnám – sestup opět modrou cestou do bodu startu.
Resort v Bílé
Resort v Bíle je celoroční objekt, v zimě je zde možnost lyžování a v létě pěšky či na kole. Vyblbnout se můžete v parku s velkým množstvím houpaček, nafukovacích hradů a kolotočů. V zimním období zde mohou lyžaři využít lanové dráhy (celoročně). Dráhy jsou pravidelně udržovány. Dostupné rovněž v noci, je to ideální místo naučení dovednosti ježdění na lyžích díky rodinným a jednoduchým trasam (modrých), ale více zkušených lyžařů, kteří své dovednosti mohou vyzkoušet na mnohem těžších trasách FIS. Celek se skládá z 3 červených tras, 4 modrých a dále snowparku s několika skokanky. Délka tras je od 300-1100 metrů. V okolí se nachází několik cest pro běžky nachystány pro milovníky běžkování. V tomto místu se také nachází lyžařská škola a půjčovna vybavení. V horní části celku na štítu Zbojnická na Vás čeká pěkné vyhlídkové místo s výjimečným dalekohledem zvané Zbojnické Kukátko, které je vyrobeno z kmene starého stromu. Je možné z něj vidět blízkou Lysou horu, ale také jiné štíty Beskyd – Smrk, Trojáčka a Kněhyni. Rovněž máte možnost vytvořit si romantickou fotografii v srdíčku (Ukazující možný způsob lásky k Beskydům). Mimo jiné je možné využít i jiné trasy typu Single track. Více zkušené osoby s většími ambicemi pro tělesný pohyb mohou navštívit hraniční štít Bobek (871 m.n.m.) se zajímavou panoramou na České i Slovenské Beskydy. Co. Je zajímavé? Bobek je součástí Velké koruny Beskydu, jako nejvyšší štít Klokočovské hornatiny (část Moravského Beskydu, která se nachází na nejsevernější části Beskydu). Přechodem přes vrchol Bobek a dále směrem na Lukovice (898 m. n. m.) je zde možnost udělat zajímavou trasu kolem celého střediska. Po výletu je dobré si odpočinout v obci Bílá v jedné z zdejších restourací nebo barů. V městečku se nachází rovněž památný, dřevěný kostel sv. Frederika postavený v roce 1873-1875, jehož styl a celek je inspirován dřevěnými kosteli ve stylu skandinavie. Zajímavý je rovněž palác lovecký-arcibiskupský, který je aktuálně využíván jako hotel.
Město Štramberk
Štramberk je nevelké a okouzlující horské městečko položené v severozápadní části Moravskoslezských Beskydů. Úzké uličky jsou vyplněný dřevěnými a malebnými chatkami, mezi kterými doporučuji udělat delší procházku. Domky jsou postaveny dle tradiční, řetězové konstrukci. Uličky Vás zavedou na náměstí nadcházejícího se na úbočí kopce. Najdeme zde seskupení zděných domů, později v barokním stylu a později klasicistyčních. Rovněž také barokní kostel Sv. Jana Nepomuckého vybudované v letech 1721-1723. Nedaleko kostela je muzeum Zdeňka Buriana – známého malíře, který se ve světě proslavil svými obrazy s tématikou prehistoriky a cestovatelství. Dalším zajímavých muzeem je Šipka nacházející se na úbočí hory Kotouč (1 km od centra města). Je to vápencová jeskyně z období Jurské doby. Její délka je 45 metrů a na jejich úbočích je možné nalést zajímavé krápníky. Toto místo se stalo populární díky objevům, které zde byly nalezeny. Kromě mnoha kamenných předmětů a stop po ohništi zde byly nalezeny pozůstatky zvířat: Jeskyního medvěda, nosorožce, mamuta, koně a jelena. Nejvýznamnějším nálezem je však část čelisti neandertálského dítěte. Nejcharističtějším bodem Štramberku jsou zříceniny hradu a válcová věž Truba. Zámek vznikl na konci 13 století. O pět století později se část budovy zhroutila a zbytek, s výjimkou věže, byl zdemolován. V letech 1901-1903 byla věž zrekonstruována a přizpůsobena jako vyhlídkový bod pro početné návštěvy turistů z okolí. Z této věže je možné obdivovat krásný výhled na město, ale také horská pásma a vrcholy. Nedaleké steszky Vás zavedou k dalšímu vyhlídkovému bodu Bílá Hora (557 m. n. m.). Na vrcholu je vyhlídková věž – 43 m vysoká. Její tvar symbolizuje strukturu DNA a byla slavnostně otevřena v říjnu roku 2000. S dobrým vyhledem je možné vidět blízké Beskydy, Jeseníky a město Ostrava. Vstup na věž je placený (pouze v hotovosti) a samotná konstrukce je otevřena od května do října od 9 do 18 hodin. Na Bílou horu se můžete dostat po modré stezce vedoucí od zámku a vrátit se do města po stezce znamení zvěrokruhu hned vedle neaktivního vápence. Jako památku na Štramberk si vyberte štramberské uši, což je slavný cukrářský výrobek z lehkého koláčového těsta ve tvaru rohlíku. Podle legendy se tradice pečení uší zrodila po útoku Tatarů na okolí města v roce 1241. Obyvatelé se schovali na kopci a vypouštěli na nepřátele vodu z nádrže, čímž zaplavili tábor. Když se vrátili do města, našli pytel plný odříznutých uší nevěřících, které měly být odeslány tatarskému chánovi jako důkaz vítězství.
Muzeum Tatra
Fanoušci automobilového průmyslu by měli navštívit město Kopřivnice, kde se nachází Muzeum Tatra. Na ploše o rozloze více než 5000 m2 se můžete seznámit s celou historií značky, která je považována za jednoho z nejstarších výrobců vozidel na světě. Její počátky založení sahají do roku 1850, kdy Ignác Šustala otevřel dílnu na výrobu koňských vozíků. V roce 1881 se společnost rozšířila o výrobu železničních vagonů a v roce 1897 zde vznikl první osobní vůz. V roce 1920. V roce 1930 začala Tatra vyrábět technicky vyspělé nákladní a osobní automobily. Společnost funguje dodnes a ve své historii má také československý rychlý vlak Slovenská strela. Výstava v muzeu je rozdělena do čtrnácti tematických oblastí, které jsou uspořádány podle let výroby a typu vozidel. Tady vidíte jeden z prvních vozů, které naše dílna pustila do provozu – Mylord a více než 80 nákladních vozů, včetně exponátů z období před 2 světovou válkou. Je zde velmi mnoho osobních automobilů, speciálních a závodních vozidel a expozice motorů, podvozku a prvků typu pohonných systémů nebo odpružení. Jsou zde dokonce i hasičské a vojenské vozy, autobusy a letadla. Muzeum je umístěno v rekonstruovaném sále bývalé litovny, kterou společnost Tatra Trucks spolu s pozemky darovala městu.
Adresa zmiňovaného muzea:
Husova 1326/13 742 21 Kopřivnice
Otevírací doba:
Říjen- Duben: Úterý- Neděle 9h-16h Máj- Září: Úterý- Neděle 9h-17h
beski śląsko-morawski beskid Beskidy czechy czeskiegóry pogranicze Trasy