Ostatnio zachęcałem Was do odkrywania czeskiego Beskidu Śląsko- Morawskiego. Dzisiaj zapraszam Was w nasze rejony, a konkretnie w Beskid Śląski, Mały i Żywiecki. Byliście na Pilsku, Babiej Górze, Rysiance i Klimczoku? Znacie szlaki wokół Baraniej Góry, w Worku Raczańskim i z Wisły? Super! Teraz zobaczcie jakie atrakcje poza widokowymi szczytami i szlakami górskimi czekają na Was w tym rejonie Polski. Zapraszam nad Jezioro Żywieckie, na rower, na liczne ścieżki biegowe, a jak wolicie odpocząć i nacieszyć się pięknymi panoramami, to na wyciągi i kolejki w Beskidzie Śląskim. Zaczynamy.
Jezioro Żywieckie- beskidzkie morze
Jezioro Żywieckie to zdecydowanie jedna z ważniejszych wizytówek Kotliny Żywieckiej i całego regionu. To jezioro, znad którego podziwiać można szczyty aż trzech górskich pasm- Beskidu Żywieckiego, Śląskiego i Małego. Jest to sztuczny zbiornik retencyjny utworzony na rzece Sole w 1966 roku. Jego utworzenie pozwoliło na ujarzmienie rzeki i ograniczenie ryzyka występowania powodzi na terenie kotliny. Ostatecznie dzięki tym działaniom powstały aż trzy zbiorniki: Jezioro Żywieckie, Międzybrodzkie i Czaniec. Dodatkowo, przy zaporze w miejscowości Tresna znajduje się elektrownia wodna, a nieco dalej na północ, na Górze Żar (761 m n.p.m.) elektrownia szczytowo- pompowa wykorzystująca różnicę wysokości pomiędzy Jeziorem Międzybrodzkim a zbiornikiem wodnym na szczycie góry.
Jeziora, szczególnie Żywieckie oraz Międzybrodzkie to ogromna atrakcja turystyczna, stwarzająca wiele możliwości na wypoczynek w Beskidach. Latem tafla wody pokrywa się łódkami, kajakami, rowerkami wodnymi i od niedawna również SUPami, czyli deskami stand up- paddle. Od wiosny do jesieni organizowane są na jeziorze Żywieckim widokowe rejsy statkiem. Trasa wiedzie na sam środek zbiornika, skąd roztacza się cudowny widok na beskidzkie szczyty. Przystań statków rejsowych znajduje się przy zaporze w Tresnej. Z kolei dzięki licznym wypożyczalniom sprzętu wodnego, relaks na wodzie możliwy jest również w bardziej indywidualny i samotny sposób, czy to na kajaku, czy też na rowerku wodnym. Wypożyczalnie znaleźć można w Zarzeczu (plaża koło kościoła) czy też w Międzybrodziu Bialskim.
Na plaży w Zarzeczu czeka na Was stosunkowo nowa atrakcja w postaci SUP-ów, czyli napompowanych desek, na których pływa się z pomocą jednego wiosła. To atrakcja dla każdego- dla wysportowanych, ale i dla tych, którzy chcą spróbować czegoś nowego. Początkowo uczymy się poruszania na desce w pozycji klęczącej, a gdy to już opanujemy, przychodzi pora na stanie i prawdziwą frajdę jaką niesie ze sobą SUP. Stabilna i spokojna woda jeziora żywieckiego nadaje się do tego sportu idealnie. Co więcej, wypożyczalnia z Zarzecza Sport District organizuje również specjalne wydarzenia jak wschody i zachody słońca na SUP-ie czy też Pełnia Księżyca i nocne pływanie po zbiorniku.
Jeżeli wolicie jednak podziwiać wielką wodę na sucho z jej brzegów, to do jego dyspozycji pozostaje ścieżka dookoła jeziora, którą przebyć można na rowerze, pieszo lub biegiem. Dobrym sposobem na odpoczynek są również plaże i korzystanie z letniej pogody i ciepła na brzegu jeziora. Plaże z kąpieliskiem znajdują się w Zarzeczu oraz u wylotu Moszczanki, przy Ośrodku Żeglarskim Politechniki Krakowskiej.
Wokół Skrzycznego
Skrzyczne (1257 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, znajdujący się w jego bocznym grzbiecie odchodzącym od pasma Baraniej Góry (1215 m n.p.m.). Nazwa, jak podaje znany kronikarz żywiecki Andrzej Komoniecki, pochodzi zapewne od żab. Podobno kiedyś na górze znajdywało się jeziorko zarośnięte sitowiem, w którym często żaby skrzeczały aż do późnych godzin wieczornych.
Obecnie Skrzyczne kojarzy się przede wszystkim jako wielki ośrodek narciarski. Trasy zjazdowe poprowadzone są tutaj zarówno z głównego wierzchołka, ale i z Małego Skrzycznego (1211 m n.p.m.) oraz z Wierchu Pośredniego (1000 m n.p.m.). Jedna z tras posiada atest FIS, a zatem można na niej organizować międzynarodowe zawody kobiet i mężczyzn. Latem część z tras wraz ze specjalnie utworzonymi nowymi ścieżkami wykorzystują rowerzyści do zjazdów o różnym stopniu trudności. Na szczyt Skrzycznego można wjechać przez cały rok kolejką krzesełkową lub gondolami na Małe Skrzyczne.
Największym znakiem rozpoznawczym góry jest ogromny przekaźnik radiowo- telewizyjny, dzięki któremu Skrzyczne łatwo rozpoznać z wielu innych beskidzkich szczytów. Tuż obok masztu znajduje się najwyższy punkt masywu oznaczony dużą tablicą z nazwą góry, ale i z posągiem żaby. Kilkanaście metrów położony jest budynek schroniska, który stanowi obowiązkowy punkt w trakcie wycieczek na Króla Beskidu Śląskiego. Pierwszy obiekt turystyczny stanął tu już w 1930 roku, jednak spłonął po kilku latach działalności. Drugi, większy budynek powstał jeszcze przed drugą wojną światową. Ponieważ właścicielem schroniska był Niemiec Rudolf Urbanek, to uzyskał on zgodę od wojska niemieckiego na funkcjonowanie i działalność turystyczną w trakcie wojny. Po wojnie obiekt przeszedł w posiadanie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i po kilku remontach mógł ponownie przyjmować turystów. Obecnie, schronisko cieszy się dużą popularnością na co składa się kilka czynników- kolejka krzesełkowa, liczne trasy narciarskie i rowerowe, status najwyższej góry w okolicy, ale i bardzo dobre jedzenie i miła atmosfera. W letnie i zimowe weekendy można tu nawet usłyszeć muzykę na żywo prosto od góralskiej kapeli.
Skrzyczne to również jeden z lepszych punktów widokowych w okolicy. Z platformy widokowej widać wyraźnie pobliskie szczyty Beskidu Śląskiego: Kotarz, Klimczok, Wielką Czantorię, Soszów Mały, Stożek Wielki a nad nimi szczyty czeskiego Beskidu Śląsko- Morawskiego. Bardziej na wschód dostrzeżemy Beskid Żywiecki a w nim: Lipowski Wierch, Pilsko, Babią Górę i Jałowiec. Przy dobrej pogodzie widać również Tatry. Panoramę domyka Beskid Mały: Czupel, Hrobacza Łąka, Magurka Wilkowicka oraz Kotlina Żywiecka w dole.
Propozycje wycieczek w rejonie Skrzycznego:
1. Kolejkami wokół Skrzycznego
Szczyrk dolna stacja kolejki – bez szlaków – Szczyrk Wyciąg gondolowy na Małe Skrzyczne – wyjazd Gondolą i krzesełkiem na Małe Skrzyczne – szlak zielony- Skrzyczne – zjazd kolejką krzesełkową do Szczyrku
2. Piesza wycieczka od wschodniej strony
Ostre – szlak niebieski – Skrzyczne – szlak zielony – Malinowska Skała – szlak zielony – Magurka Wiślańska – szlak czerwony – Magurka Radziechowska – szlak zielony – Ostre
Stok Szyndzielni
Szyndzielnia (1028 m n.p.m.) to zdecydowanie jeden z bardziej popularnych szczytów Beskidu Śląskiego jak i obowiązkowy punkt wycieczki, gdy jest się w tym paśmie. Jej bliskie położenie w stosunku do Bielska- Białej, atrakcyjne, duże schronisko i przede wszystkim kolejka gondolowa, wpływają na duży ruch turystyczny w tej części pasma. Kolejka w ciągu 8 minut dociera spod Dębowca (południowa część miasta Bielsko- Biała) do górnej stacji pod szczytem Szyndzielni. Prędkość wagoników wynosi 5 m/s a długość trasy to 1810 m. Pierwszy przejazd kolejki datuje się na 1953 rok, kiedy to wyciąg zaczął funkcjonować. Na górnej stacji zobaczyć możemy ekspozycję starych wagoników, jakimi kiedyś wyjeżdżano na górskie szczyty. Zanim udamy się do schroniska, warto zajrzeć jeszcze na wieżę widokową (wysokość 18 metrów, wstęp płatny) z której rozpościera się panorama na Beskid Mały, Bielsko- Białą, część Kotliny Żywieckiej, Beskidu Żywieckiego i Śląskiego.
Szczególną uwagę na Szyndzielni przykuwa masywny, kamienny budynek schroniska PTTK. Jest to najstarszy tego typu obiekt w polskich Beskidach. Jego początki sięgają 1897 roku i są ściśle związane z pobliskim Klimczokiem. To właśnie tam w 1895 roku spłonęło drewniane schronisko Klementynówka. Niemiecka organizacja turystyczna Beskidenverein wybrała Szyndzielnię (Kamitzer Platte jak mawiali Niemcy) jako miejsce na nowe, bardziej odporne na ogień schronisko. Schronisko cieszyło się bardzo dużą popularnością. Z oszklonej werandy budynku podziwiać można było masyw Pilska, babiej Góry oraz łańcuch Tatr. W piwnicach budynku urządzono winiarnię a w wieżyczce znajdywała się stacja meteorologiczna.
Statystyki mówią, że na początku XX wieku Szyndzielnie odwiedzało rokrocznie od 5500 do 7000 turystów i narciarzy, co jak na tamte czasy było bardzo dobrym wynikiem. Zimą szczególnym zainteresowaniem cieszyła się niewielka skocznia narciarska umiejscowiona tuż za budynkiem oraz tor saneczkowy na stokach pobliskiej Koziej Górki. W trakcie wojen światowych oraz kilka lat po zakończeniu drugiej z nich, schronisko przez pewien czas wyłączone było z użytku. Na szczęście szybko trafiło w ręce bielskiego oddziału PTT i ponownie zaczęło przyjmować gości. Uruchomienie pobliskiej kolejki w latach 50. XX wieku wymusiło rozbudowę obiektu tak aby sprostać nowym wymaganiom i większej liczbie turystów.
Szyndzielnia to idealne miejsce na piesze spacery, wycieczki rowerowe oraz narciarskie. Dzięki dobrze rozbudowanej siatce szlaków oraz dużej ilości schronisk, można w tej części Beskidu Śląskiego spędzić aktywnie czas, ciesząc się pięknymi widokami i kontaktem z przyrodą. Od roku 2023 Szyndzielnia jest również początkiem i końcem nowego, długodystansowego szlaku The Loop, który na trasie ponad 200 km przechodzi przez najpiękniejsze miejsca Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego.
Turystyka pieszo- biegowa w Beskidach
Beskidy otaczające Kotlinę Żywiecką to idealne rozwiązanie na aktywny wypoczynek, dzięki bardzo rozbudowanej siatce szlaków turystycznych. Uzupełnienie stanowią liczne schroniska PTTK oraz prywatne obiekty oferujące wyśmienitą regionalną kuchnię oraz nocleg. Ale Beskidy Zachodnie to również odpowiednie góry dla osób, które okolicę chcą poznawać nieco szybciej i dzięki temu pokonywać każdego dnia jeszcze więcej kilometrów. Mowa oczywiście o biegaczach, dla których już od dłuższego czasu wyznacza się kolejne ścieżki biegowe po beskidzkich szczytach. Na chwilę obecną długość tych szlaków przekracza w sumie 500 km. Wszystkie proponowane trasy, wraz z mapami oraz informacją o długości, sumie przewyższeń i poziomie trudności, znaleźć można na stronie www.beskidy-run.travel.
Znajdziecie tu trasy krótkie o długości do 10 km, jak na przykład trasę z Międzybrodzia Żywieckiego przez dolinę Isepnicy na Kiczerę i na Żar, czy też ścieżkę w Szczyrku dookoła szczytu Skalitego. Dla bardziej wymagających przygotowane są propozycje powyżej 10 km- trasa przez Beskid Mały od Straconki w Bielsku- Białej do Międzybrodzia Bialskiego i z powrotem lub widokowa pętla z Żabnicy przez Rysiankę, Lipowski Wierch oraz Halę Boraczą. Dla profesjonalistów przygotowanych jest kilka tras mierzących powyżej 20 km w trakcie których pokonuje się kilkaset metrów przewyższenia. Śmiałkowie mogą zmierzyć z najdłuższym szlakiem biegowym mierzącym ponad 40 km i prowadzącym przez wschodnią część Beskidu Małego (przez Żar, Kiczerę, Przełęcz Kocierską aż na Potrójną i dalej przez grzbiet Łysiny).
Warto spróbować tej formy odkrywania Beskidów, ponieważ pozwala na lekko i w krótszym czasie pokonywać górskie szlaki. Nie trzeba biec cały czas. Każdy może dopasować tempo do swoich możliwości, a na trudniejszych i bardziej stromych odcinkach przejść do marszu. Z każdym kolejnym treningiem co raz dłuższy dystans pokonywany będzie w biegu, a czas przebycia trasy będzie się skracał. Na stronie Beskidy- run można umieszczać swoje rezultaty na wybranych trasach i w ten sposób konkurować z innymi.
Ścieżki rowerowe enduro- trail w Beskidach
Beskidy to nie tylko propozycja do aktywnego wypoczynku poprzez spacery, górską turystykę, bieganie i narty. To od niedawna również wspaniała okazja do wypoczynku na dwóch kołach. Rower na szlaku już nikogo nie dziwi a górskich tras z roku na rok przybywa co raz więcej. Szczególną uwagę zwracają wąskie, kręte i pofalowane drogi, tak zwane singletracki.
Beskid Śląski to wprost wymarzone miejsce dla osób zainteresowanych tego typu atrakcjami. Idealnie dopasowane do własnych umiejętności trasy znajdą tutaj zarówno osoby, które zaczynają swoją przygodę z enduro, jak i rowerowi wyjadacze, którzy szukają prawdziwych wyzwań i stromych zjazdów. Na śmiałków czeka na przykład kompleks Enduro Trails w Bielsku- Białej oferujący kilkanaście jednokierunkowych tras o różnym stopniu trudności. Ośrodek ten dysponuje na chwilę obecną ponad 40 kilometrami oznaczonych i stale utrzymywanych singletracków rozmieszczonych w rejonie Szyndzielni i Koziej Góry. Wyjazd na górę ułatwi kolejka gondolowa na Szyndzielnię, skąd przejechać można dalej na Kozią Górę i zjechać na bielskie Błonia. Zjazd z Szyndzielni na Błonia mierzy ponad 11 km długości i należy do najdłuższych w Europie.
Innym godnym polecenia ośrodkiem jest Szczyrk, gdzie na start każdej trasy rowerzyści mogą wyjechać wyciągiem, gondolą lub koleją kanapową. Trasy kończą się przy dolnych stacjach wyciągów co znacznie ułatwia korzystanie w pełni z rowerowej infrastruktury. Pasjonaci enduro znajdą tutaj typowe single enduro jak i długie line flow (ze sporą ilością hopek). Na Hali Skrzyczeńskiej znajduje się również strefa ćwiczeń tzw. Skill Zone ze stolikami i dropami oraz zielona pętla podjazdowo- zjazdowa.
Jeszcze inny kompleks czeka na turystów w Wiśle, gdzie z myślą o najmłodszych i początkujących powstała w lesie trasa familijna poprowadzona na niezbyt wymagającym terenie. Całość oferty domyka Zawoja z 20 km górskich tras rowerowych oraz z pumptrackami i parkiem rowerowym. Każdy z tych kompleksów oferuje dodatkowo zaplecze gastronomiczne, idealne na odpoczynek po intensywnej jeździe. Ośrodki wyposażone są również w przestronne parkingi.
W pierwszej części artykułu zachęcam Was do zapoznania się z atrakcjami, jakie czekają na Was po czeskiej stronie pogranicza polsko- czeskiego.
Projektu pn. „Pogranicze Śląsko – Morawskie / Slezsko – Moravské poraniona” , nr rejestracyjny: CZ.11.2.45/0.0/0.0/18_030/ 0001875 dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.
🇨🇿
Pohraničí
Objevte Slezsko-Moravskou hranici Nedávno jsem Vás povzbuzoval, abyste objevili krásy Moravskoslezského Beskydu. Dnes Vás pozvu do našich oblastí, konkrétně do Beskidu Slezského, Malého a Žiwieckého. Byli jste na Pilsku, Babí hoře , Rysiance a Klimčoku. Znáte trasy kolem Beraní hory, v Raczanském worku a na Visle? Perfektní! Nyní se podívejte, jaké atrakce Vás v této části Polska čekají, kromě výhledu na vrcholky a horské stezky. Přijďte na Jezero Żywieckie, jezdit na kole, také je zde spoustu běžeckých tratí a pokud si chcete odpočinout a vychutnat si krásné panorama, pak využijte lanové dráhy ve Sleszkem Beskydu. Jdeme na to!
Jezero Żywieckie- Beskydske moře.
Jezero Żywieckie je rozhodně jednou z nejdůležitějších vizitek v Kotlině Żywiecké a celém regionu. Je to jezero, ze kterého lze obdivovat vrcholy tří horských pásem – Beskidu Żywieckiego, Slezského a Malého. Je to umělá nádrž, která byla postavena na řece Sole v roce 1966. Jeho vytvoření umožnilo zkrotit řeku a snížit tak riziko povodní v této oblasti údolí. Nakonec vznikly tři nádrže: Jezero Żywieckie, Międzybrodzkie a Czaniec. Kromě toho je u přehrady v vesnici Tresna vodní elektrárna a o něco dále na sever, na hoře Žar (761 m n. m.) je vodní pumpa, která využívá rozdíl ve výšce mezi jezerem a vodním nádrží na vrcholu hory. Jezera, zejména Žywiecká a Międzybrodzka, jsou obrovskou turistickou atrakcí, která vytváří mnoho možností pro odpočinek v Beskidech. V létě jsou na vodní ploše lodě, kajaky, vodní kola a nedávno také SUP, stand up- paddle. Od jara do podzimu jsou na jezeře Żywieckim organizovány výlety lodí. Cesta vede přímo do středu nádrže, odkud je nádherný výhled na beskydské vrcholy. Přístav pro výletní lodě se nachází u přehrady v Tresné. Díky mnoha půjčovnám vodního vybavení je možné relaxovat na vodě také v individuálním a klidném prostředí, ať už na kajaku nebo vodním kole. Pronajmout je lze v Zarzeczu (pláž u kostela) nebo v Międzybrodziu Bialském. Na pláži v Zarzechu Vás čeká poměrně nová atrakce v podobě SUP, tj. napumpovaných desek, na kterých se plave s pomocí jediného vesla. Je to atrakce pro každého – pro sportovce, ale i pro ty, kteří chtějí zkusit něco nového. Nejprve se naučíme pohybovat na desce na kolenou, a jakmile se to naučíme, nastane čas stát a skutečné zábavy, které přináší SUP. Stabilní a klidná voda jezera Živický je ideální pro tento sport. Kromě toho, pronájem z Zarzecza u společnosti Sport District, která také pořádá speciální akce, jako je východ a západ slunce na SUP nebo úplňku a noční plavání v nádrži.
Pokud se však chcete podívat na velkou vodní plochu ze souše, je zde také cesta kolem jezera, kterou můžete projet na kole, pěšky nebo si zaběhat. Dobrým způsobem k odpočinku jsou také pláže a užívání letního počasí a tepla u jezera. Pláže pro koupání se nacházejí v Zarzeczu a u výstupu Moszczanki u Plachetnického střediska Krakovské vysoké školy.
Kolem Skrzycznego
Skrzyczne (1257 m.n.m.) je nejvyšší vrchol Slezských Beskyd, který se nachází v jeho bočním hřbetu od horského pásu Beraní hora (1215 m.n.m.). Jméno, jak uvádí známý židovský kronikář Andrzej Komoniecki, pravděpodobně pochází od žab. Říká se, že na vrcholu hory se kdysi nacházelo jezero plné ryb, kde žáby často křičely až do pozdních večerních hodin. V současné době je Skrzyczne známé především jako velké lyžařské středisko. Všechny trasy jsou zde vedeny jak z hlavního vrcholu, tak i z Malého Skrzyckého (1211 m.n.m.) a z Vrch Pośredni (1000 m.n.m.). Jedna z tratí je certifikována jako FIS, a proto na ní mohou být uspořádány mezinárodní soutěže žen i mužů. V létě se některé trasy spolu se speciálně vytvořenými, novými stezkami využívají pro cyklisty k sjezdům různého stupně obtížnosti. Na vrchol Skrzyckého se můžete jezdit po celý rok lanovou dráhou, která směřuje na Malé Skrzyczne. Největším rozpoznávacím znakem hory je obrovský rozhlasový a televizní vysílač, díky němuž je Skrzycké snadno rozpoznatelné z mnoha dalších beskydských vrcholů. Hned vedle věže je nejvyšší bod masivu, označený velkou deskou s názvem hory a sochou žáby. O několik metrů dál se nachází budova útulku, který je povinným, návštěvnickým místem při výletech na Krále Slezských Beskyd. První turistický objekt zde stál již v roce 1930, ale po několika letech činnosti shořel. Druhá, větší budova byla postavena před 2 světovou válkou. Protože majitelem horské chaty byl Němec Rudolf Urbanek, získal od německé armády povolení k provozu turistické činnosti během války. Po válce se objekt stal majetkem Polské tatarské společnosti a po několika opravách mohl znovu přijímat turisty. V současné době je útočiště velmi oblíbené, a to díky několika faktorům – řadě sedaček, mnoha lyžařským a cyklistickým trasám, statusu nejvyšší hory v okolí, ale také velmi dobrému jídlu a příjemné atmosféře. Na letních i zimních víkendech zde můžete slyšet živou hudbu přímo od zdejší horské kapely. Skrzyczne je také jedním z nejlepších výhledů v okolí. Z vyhlídkové plošiny jsou zřetelně vidět blízké vrcholy Slezských Beskyd: Kotarz, Klimczok, Velká Čantorie, Soszów Malý, Stożek Veliký a nad nimi vrcholy českých Moravskoslezských Beskyd. Více na východ uvidíme Beskid Żywiecki a v něm: Lipowski Wierch, Pilsko, Babí Horu a Jałowiec. Při dobrém počasí je vidět i na Tatry. Panorama domku Beskid Malý: Čupel, Hrobačná Louka, Magurka Wilkowicka a Kotlina Żywiecka v dolní části.
Doporučené výlety v oblasti
Skrzyczne: Lanovkou kolem Skrzyczne Szczyrk dolní stanice lanovky – mimo cesty dále do Szczyrk do Małe Skrzyczne – pomocí lanovkové dráhy – Małe Skrzyczne – dále po zelené stezce – Skrzyczne – jízda lanovkou do Szczyrku.Pěší výlet z východní strana Ostre – modrá značka – Skrzyczne – zelená značka – Malinowska Skała – zelená značka – Magurka Wiślańska – červená značka – Magurka Radziechowska – zelená značka – Ostre
Úbočí Szyndzielni
Szyndzielnia (1028 m.n.m.) je rozhodně jedním z nejoblíbenějších vrcholů Slezských Beskyd a povinným výletním místem, když jste v tomto okolí. Její blízkost k Bielsko-Biała je velmi atraktivní. Jsou zde velké horské chaty a především lanová dráha, která má velký vliv na turistickou dopravu v této části pásma. Lanova dráha jezdí 8 minut od stanice Dębowiec (jižní část města Bielsko-Biała) do horní stanice pod vrcholem Szyndzielni. Rychlost vozů je 5 m/s a délka trasy je 1 810 m. První přejezd koleje se datuje do roku 1953, kdy výtahy začaly fungovat. Na horní nádraží vidíme expozici starých vozů, kterými se kdysi jezdilo na horské vrcholy. Předtím, než se vydáme do horské chaty, stojí za to se podívat na vyhlídkovou věž (výška 18 metrů, vstup je placený), ze které se rozšiřuje panorama na Malý Beskid, Bielsko-Biała, část Kotliny Żywieckiej, Beskid Żywieckiego a Slezského. Zvláštní pozornost přitahuje masivní kamenná budova horské chaty PTTK. Jedná se o nejstarší objekt tohoto typu v polských Beskydech. Jeho počátky sahají do roku 1897 a jsou úzce spjaty s blízkým Klimčokem. To je místo, kde v roce 1895 shořelo dřevěné přístřeší Klementynovka. Německá, turistická organizace Beskidenverein si vybrala Kamitzer Platte jako místo pro novou, odolnější chatu. Horská chata byla velmi oblíbená. Ze skleněné verandy budovy bylo možné obdivovat masiv Pilska, starou horu a pasmo Tater. Ve sklepě budovy bylo vinařství a ve věži se nacházela meteorologická stanice. Statistiky ukazují, že na začátku 20. století Šindziel navštěvovalo ročně 5500 až 7000 turistů a lyžařů, což bylo pro tehdejší dobu velmi dobré. V zimě se obzvláště těšila malá skákovka. umístěna hned za budovou lanová dráha na svazích nedaleké Koziej Górki. Během a několik let po skončení 2 světové války byla horská chata dočasně uzavřena. Naštěstí se to rychle dostala do rukou Bielskiej pobočky PTTKa znovu začalo přijímat návštěvníky. Vytvoření místní železnice v 50. letech. Vývoj v 20. století přinutil rozšiřovat objekt tak, aby vyhovoval novým požadavkům a většímu počtu turistů. Szyndzielnia je ideálním místem pro procházky, cyklistické výlety a lyžování. Díky rozsáhlé síti cest a velkému počtu horských chat, můžete v této části Slezských Beskyd aktivně trávit čas a užívat si krásných výhledů a kontaktu s přírodou. Od roku 2023 je Szyndziel také začátkem a koncem nové dálkové trasy The Loop, která na trase více než 200 km prochází nejkrásnějšími místy Slezských Beskyd, Żywieckého a Malého.
Pěší a běžecká turistika v Beskydech
Beskydy obklopující Kotlinu Żywieckou jsou ideálním řešením pro aktivní odpočinek díky rozsáhlé síti turistických tras. Kromě toho je zde řada PTTK a soukromých zařízení, která nabízejí vynikající regionální kuchyni a ubytování. Ale západní Beskydy jsou také vhodné pro lidi, kteří chtějí poznat okolí trochu rychleji a díky tomu překonat každý den ještě více kilometrů. Jde samozřejmě o běžce, pro něž se již delší dobu vytvářejí nové běžecké trasy na beskydskych vrcholcích. V současné době jsou tyto trasy dlouhé více než 500 km. Všechny navrhované trasy spolu s mapami a informacemi o délce tras, výškách a úrovni obtížnosti jsou k dispozici na internetových stránkách www.beskidy-run.travel
Najdete zde krátké trasy do 10 km, jako například trasu z Żywieckiego Międzybrodzia přes údolí Isepnice na Kiczerę a na horu Žar. Pro náročnější jedince jsou připraveny návrhy na trasu nad 10 km přes Malý Beskid od Straconki v Bielsku-Białej až k Bialskému Międzybrodziua zpět nebo prohlídkovou smyčku z Żabnicy přes Rysiankę, Lipowski Wierch a Halę Boraczą. Pro profesionály je připraveno několik tras o délce více než 20 km, během nichž je třeba překonat několik set metrů nadmořské výšky. Odvážní běžci se mohou vypořádat s nejdelší běžeckou dráhou, která měří přes 40 km. Tento způsob objevování Beskyd je vhodný, protože umožňuje snadné a rychlejší procházky horskými stezkami. Více na blogu www.wszczytowejformie.pl